Livingston 3345 Cocktail Ottoman 40"
Call for Price
Living Room Cobble Hill Bumper Ottoman
"*" indicates required fields
Description
The Upholstery Collection features a mix of coordinating sectionals, sofas, loveseats, chairs and ottomans groupings to help you create a pulled-together and inspiring space for your home. With styles ranging from traditional to contemporary – and everything in between – each can be dressed in more than 500 cover options for a variety of lifestyles. Each piece features blend-down seat cushions and throw pillows for added comfort.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| seat | Standard seat cushion |
| seat back | Loose Back Pillow |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for seat. Any fabric. Contrasting options available with an upcharge. |
| trim | Standard topstitch trim only. |
| type | Sectionals |
Additional information
| Weight | 58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 37 × 19.5 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Green |
| Style | Modern-Contemporary |
| Collection | Cobble Hill |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Living Room Cobble Hill Armless Chair
Living Room Cobble Hill Corner Chair
Living Room Cobble Hill LAF Chair
Living Room Cobble Hill RAF Chair
Related products
Design Options – F9 Ottomans & Poufs
Paula Deen by Craftmaster Ottomans & Poufs
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 21 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Evelyn |
| Features | Fabric |
Pouf Fabric Ottoman
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pouf |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.