Monterey Teak Outdoor Ottoman
"*" indicates required fields
Description
The Monterey Ottoman is constructed from natural teak, a hard durable wood thats exceptionally resistant to weather and natural elements. Summer Classics teak furniture features mortise and tenon construction to assure years of durable, worry-free enjoyment. The included ultra-plush cushion is specifically designed for outdoors to withstand fading and natural elements, and to guarantee high-quality performance. Natural Teak.
Additional information
| Weight | 20.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.375 × 32 × 12 in |
| Brand | Summer Classics |
| Color | Black |
| Detail Color | Brown, Natural |
| Style | Transitional |
| Collection | Monterey Teak |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Monterey Teak Outdoor Lounge Chair
Monterey Teak Outdoor Lounge Chair
Monterey Teak Outdoor Loveseat
Monterey Teak Outdoor Loveseat
Monterey Teak Outdoor Ottoman
Related products
CM Leather Ottomans & Poufs
Design Options – M9 Ottomans & Poufs
Gracious Ottoman
| Dimensions | 22 × 27 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Studio C |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Paula Deen by Studio C Ottomans & Poufs
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 21 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Evelyn |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.