Seashore N-dura Wood Outdoor Sling Ottoman
"*" indicates required fields
SKU:
1281
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Gray, Gray, Natural, White & Ivory, Ottomans & Poufs, Summer Classics
Description
The Seashore Ottoman N-Dura™ is a celebration of both form and function, blending timeless style with resilient materials. Crafted with N-Dura™ Wood, renowned for its luxurious look akin to natural wood and outstanding durability, it’s designed to withstand diverse climates while maintaining its elegant appearance. The ottoman also features the Batyline™ Outdoor Performance Sling, celebrated for its strength and quick-drying capabilities, making it ideal for use by the water or in any outdoor oasis. This ottoman seamlessly marries robust construction with an aesthetic of relaxed sophistication.
Additional information
| Weight | 34.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 28 × 15.5 in |
| Brand | Summer Classics |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray, Natural, White & Ivory |
| Style | Contemporary |
| Collection | Seashore |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Seashore N-dura Wood Outdoor Lounge Chair
Related products
Design Options – F9 Ottomans & Poufs
Paula Deen by Craftmaster Ottomans & Poufs
Playful – Canes Cobblestone Ottoman
Pouf Fabric Ottoman
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pouf |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.