Samuelle Coffee Table
Call for Price
PARKS: Outdoor Living - Olympic Swivel Chair
Call for Price
Sophie, Simply Me Living Room Sophie Bumper Ottoman
"*" indicates required fields
Description
Whether you’re creating your perfect family gathering space, a home entertainment oasis, or just a space to unwind from the labors of the day, HF Custom’s Simply Me configurable upholstery collection is the perfect place to start. In just a few simple steps, you can create your own personal, one-of-a-kind seating solution for you and your family. It’s never been easier to design your own comfort seating and to bring premium upholstery into your home that is…Simply Me.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| seat | Standard seat cushion. |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for contrasting seat cushion. Contrasting options available for upcharge. |
| trim | Standard welt trim. Contrasting welt optional with slight upcharge. |
| type | Ottomans, Accent Ottomans |
Additional information
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 50 × 19 in |
| Brand | HF Custom |
| Style | Casual |
| Collection | Simply Me, Sophie |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Sophie, Simply Me Living Room Sophie Armless Loveseat
Sophie, Simply Me Living Room Sophie Corner
Sophie, Simply Me Living Room Sophie LAF Chaise
Sophie, Simply Me Living Room Sophie LAF Cuddler
Sophie, Simply Me Living Room Sophie LAF Loveseat
Related products
Design Options – F9 Ottomans & Poufs
Gracious Ottoman
| Dimensions | 22 × 27 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Studio C |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Paula Deen by Studio C Ottomans & Poufs
Fern Fabric Ottoman
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.