Thomas Fabric Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
5350-08
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Customizable, Fabric:, Flexsteel, Gray, Ottomans & Poufs
Description
Experience timeless appeal with a modern twist with the Thomas ottoman. Inspired by classic mid-century style and vintage Flexsteel designs, this ottoman features round tapered legs and a refined silhouette for a retro look with contemporary allure. Create the perfect style for your home with your choice of upholstery fabric. Pair this ottoman with the coordinating Thomas chair to bring casual sophistication and unmatched comfort to any living space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thomas |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.29 |
| Carton Weight | 30 lb |
| Product Weight | 30 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 6.290 |
| Carton Weight | 30.000 lb |
Additional information
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 27 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Thomas |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Gracious Ottoman
| Dimensions | 22 × 27 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Studio C |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Lachlan Cocktail Ottoman
| Dimensions | 24 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Paula Deen by Studio C Ottomans & Poufs
Paula Deen by Studio C Ottomans & Poufs
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 21 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Evelyn |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.