Casual Dining Curata 72in Round Dining Table Top
Call for Price
Brookhaven Executive L Right Return
Call for Price
Brookhaven Tall Bookcase
Tall bookcase in classic distressed cherry with four adjustable shelves and one stationary shelf. A 32 in.-wide, 14.25 in.-deep profile offers ample, flexible storage.
"*" indicates required fields
SKU:
281-10-422
Category: Bookcases
Tags: Bookcases, Brown, Hooker Furnishings, Medium Wood, Storage
Description
Used alone or in pairs, the Brookhaven Tall Bookcase brings timeless Americana style in a classic cherry finish to your living space in a striking, statuesque focal point piece. With four adjustable shelves and one stationary shelf, the bookcase offers ample storage in a 32-inch wide and 14 ¼-inch deep profile.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Weight | 125.33 |
| Depth | 14.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 78.25 |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 5 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 99.65 |
| Carton Height | 81.54 |
| Carton Length | 17.33 |
| Carton Width | 35.12 |
Additional information
| Weight | 99.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.25 × 32 × 78.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Brookhaven Lateral File
| Weight | 129.41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 32 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.