Bedroom Rhapsody California King Panel Rails
Call for Price
Casual Dining Curata Round Dining Table Base
Call for Price
Brookhaven Lateral File
Two-drawer lateral file in distressed cherry veneers with bronze-finished, medallion ring-and-pull hardware. Locking drawers on steel ball-bearing slides and an anti-tilt mechanism provide smooth, secure office storage.
"*" indicates required fields
SKU:
281-10-416
Category: Office Storage
Tags: Brown, Hooker Furnishings, Medium Wood, Office Storage, Storage
Description
Get organized without compromising style with the casual classic look of the Brookhaven Lateral File Cabinet, featuring timeless details like a distressed medium clear cherry finish over Cherry Veneers with antiquing and bronze-finished, medallion-shaped ring-and-pull hardware. Two file drawers with locks on steel ball-bearing slides and an anti-tilt mechanism.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Weight | 149.36 |
| Depth | 23.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 26W x 15.875D x 9.125H |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 129.41 |
| Carton Height | 33.98 |
| Carton Length | 26.38 |
| Carton Width | 35.12 |
Additional information
| Weight | 129.41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 32 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Brookhaven Console Table
| Weight | 52.14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 52 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |
Brookhaven Desk Chair
Brookhaven End Table
| Weight | 42.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 24 × 24 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |
Brookhaven Executive Desk
| Weight | 285.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 72 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Leather |
Brookhaven Executive L Right Return
| Weight | 351 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 68.25 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |
Brookhaven Lateral File
| Weight | 119.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 34 × 31 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |
Brookhaven Leg Desk
| Weight | 98.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Power |
Brookhaven Open Bookcase
Related products
Americana Modern – Cotton Workstation With Led Light
Americana Modern – Dove Functional File With Power Center
Elevation Functional File With Lift Top
Elon Two-Door Cabinet
| Weight | 94.91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 32 × 27.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Elon |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.