Brookhaven Lateral File
Two-drawer lateral file in warm cherry with metal ball-bearing slides for smooth operation. Locking drawers with Pendaflex letter/legal filing, levelers and an anti-tilt mechanism enhance safety and organization.
"*" indicates required fields
SKU:
281-10-566
Category: Office Storage
Tags: Brown, Hooker Furnishings, Medium Wood, Office Storage, Storage
Description
Stately, striking and stylish, the Brookhaven Lateral File is a class act that is packed with function. Timeless design details like a warm casual cherry finish and bronze-finished medallion-shaped ring-and-pull hardware combine with the storage features of two locking file drawers with a Pendaflex letter/legal file system on metal ball bearing slides, levelers and an anti-tilt mechanism.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Weight | 141.10 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 26W x 15.75D x 9H |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 34.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 119.6 |
| Carton Height | 34.38 |
| Carton Length | 25.20 |
| Carton Width | 37.21 |
Additional information
| Weight | 119.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 34 × 31 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Brookhaven Executive L Right Return
| Weight | 351 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 68.25 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |
Brookhaven Lateral File
| Weight | 129.41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 32 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |
Brookhaven Leg Desk
| Weight | 98.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Power |
Brookhaven Open Bookcase
Brookhaven Tall Bookcase
| Weight | 99.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.25 × 32 × 78.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |
Home Office Brookhaven Left Pedestal Desk
| Weight | 193.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 68.25 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
| Weight | 156.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 50 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |
Related products
Americana Modern – Cotton Functional File With Power Center
Boca 48 In. Credenza
Catalina 2-piece 40 In. Lateral File And Hutch
Catalina 40 In. Lateral File
Elevation Functional File With Lift Top
Gramercy Park Lateral File
Corsica Lateral File
| Weight | 117.51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 36 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
| Features | Storage |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.