Foundation Solid Wood Rectangle Gathering Table
Call for Price
Amra Solid Wood Oval Dining Table
Call for Price
Harvey Solid Wood Desk
"*" indicates required fields
Description
The Harvey Desk is a striking piece of craftsmanship, crafted from solid acacia wood to deliver a warm, natural appeal. Its sculptural design features angled legs and a refined silhouette, balancing functionality and aesthetic elegance. Perfect for home offices or creative spaces, the Harvey Desk transforms any workspace into a sophisticated haven.
Product Details
| Overall Dimensions | 79”W x 38”D x 30”H |
|---|---|
| Materials | Acacia Wood |
| Colors | Chestnut |
| Weight | 261 lbs |
| Table Top Thickness | 4″ |
| Table Clearance From Floor | 26″ |
| Overhang Front Back | 9″ |
| Distance Between Legs Side Side | 44.5″ |
| Overhang Side Side | 12″ |
| Extension | No |
Additional information
| Weight | 261 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 79 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Chestnut |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Harvey |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Americana Modern – Dove 60 In. Writing Desk
Boca 48 In. Writing Desk
Boca 57 In. Writing Desk
36in Nesting Desk
Executive Desk
Hawthorne 66″ Curved Exec Desk
St. Armand Writing Desk
| Weight | 134.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 56 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.