Rustic Glam Credenza
Credenza in quartered white oak veneers with eglomise accents and four glass-front doors with rounded fretwork. Includes a tray drawer and a locking file drawer with a pendaflex system.
"*" indicates required fields
SKU:
1641-10464-LTWD
Category: Office Storage
Tags: Brown, Hooker Furnishings, Light Wood, Office Storage, Storage
Description
A glamorous and romantic piece for any space ranging from office to living room to entry, the Rustic Glam Credenza is crafted of Quartered White Oak Veneers with shimmery eglomise accents and features four wood-framed doors with softly rounded wood fretwork over the glass. One tray drawer is featured as well as one locking file drawer with pendaflex system behind the right side pair of doors.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Side mounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Metal |
| Primary Materials | Quartered White Oak Veneers and Glass |
| Finish | Eglomise glass accents, medium wood finish |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 2 |
| Number Of Shelves | 1 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Partial – Shelves |
| Four wood-framed doors with fretworkOne tray drawerOne locking file drawer with pendaflex system behind right side pair of doorsOne adjustable shelf behind left side pair of doorsEglomise glass accentsFinish: Eglomise glass accents, medium wood finishHard | Yes |
Additional information
| Weight | 174.94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 52 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rustic Glam |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Rustic Glam Bookcase
| Weight | 176.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.75 × 40 × 78.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rustic Glam |
| Features | Storage |
Rustic Glam Leg Desk
| Weight | 160.94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.5 × 54 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rustic Glam |
| Features | Storage |
Rustic Glam Trestle Desk
| Weight | 164.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 64 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rustic Glam |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.