Nelson Leather Sock Arm Lay Flat Power Recliner
Call for Price

Marcus STOOLS 41451-34/52CB
Call for Price
3740 – Wilcox Chair
"*" indicates required fields
Description
A statement exposed wood chair, from the back the Wilcox displays an exceptional starburst wood detail. Clean lines and boxed back and seat cushions that are weltless give this chair transitional styling. Available in all Century stains or painted finishes. It is not available in Cerused finishes.
Product Details
| Material | European Beech |
|---|---|
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Fiberdown |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Down Plush |
| Volume | 34 cft |
| Weight | 41 lb |
| Leather | 99 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 7.00 yrd |
Additional information
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.75 × 28 × 35.75 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Paula Deen by Studio C Chairs
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.