Elmira CHAIRS 30530-WE/1B25JTF4
Call for Price
11-2169EW - Allie Exposed Wood Chair
Call for Price
Living Room Beckley Swivel Glider
"*" indicates required fields
Description
This swivel glider comes standard with a classic seat cushion, welt trim and 1/2” brass nailhead trim. Go for a spin in our wide selection of swivel chairs. Multifunctional to their core and beautiful from every angle, these space-saving pieces are ideal for creating a conversation area in a living room or casual family room. With styles ranging from traditional to modern, their fresh designs are sure to keep the conversation moving.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Comes with Classic seat cushion as standard. Upgrade to Down Plush or Spring Down Luxe available for an upcharge. |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for inside back, outside arm, outside back and seat. Any fabric. Contrasting options available with an upcharge. |
| trim | Standard welt with 1/2” Brass nailhead trim. Contrasting welt optional with slight upcharge. Other decorative nailhead finishes available at no additional cost. |
| type | Chairs, Arm Chairs |
Additional information
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 31 × 32.5 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Black |
| Detail Color | Fabric: |
| Style | Traditional |
| Collection | Beckley |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Abraxas 193 Armless Chair
Abraxas 193 Castered Cocktail Ottoman
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.