Arie Welt By EQ3 Swivel Chair
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Taking inspiration from a Scandinavian wingback chair, this modernized design was named after the musical term Aria – a solo piece within an orchestra, for its ability to stand out within your space.
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Cover | All Palliser Accent Fabrics |
| Depth | 38.50 |
| Features | 360 degree swivel ring base |
| Features | Arie Welt series includes the welt trimming with polyfibre on the welt; while the Zipper series does not. Cover available in upholstered fabric or leather and is not reversible. However the f |
| Frame | Chair: The chair frame is made up of injection-molded polystyrene foam with strategic placed wood inserts. Ottoman: Is framed using engineered woods. |
| Height | 36.00 |
| Seating | 75% feather and 25% ball fibre on high density high resilient extra firm foam on the back and arms and the same for the outside back and arms. |
| Seating | Chair and Ottoman: 75% feather and 25% ball fibre on high resilient foam (firm seat with crown pads) |
| Seating | No suspension in the Arie chair and ottoman. However, both the Arie chair and ottoman are semi-soft due to the fill. |
Additional information
| Dimensions | 38.5 × 33 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Arie Welt By EQ3 |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.