Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
$2,683.00 Original price was: $2,683.00.$1,738.99Current price is: $1,738.99.
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
$5,106.00 Original price was: $5,106.00.$3,318.99Current price is: $3,318.99.
Bradstreet Fabric Chair
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Bradstreet’s slim arms paired with its winged back give it a sophisticated presence, while its refined scale makes it a practical addition to any-sized room. The plush seat cushion softens the silhouette and provides hours of comfortable seating. Upholster Bradstreet in two complementing fabrics for a fashion-forward look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bradstreet |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 21.31 |
| Carton Weight | 68 lb |
| Product Weight | 68 lb |
| Carton Volume | 21.310 |
| Carton Weight | 68.000 lb |
Additional information
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 31 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Bradstreet |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.