Griffith Park Sienna Rectangular Dining Table
Call for Price
Dunn Leather Ottoman
Call for Price
CT5037-FG-PN-FL – Chesapeake Lounge Chair-French Grey/Pn/Flax
"*" indicates required fields
Description
Hand crafted from Gmelina solids the Chesapeake Lounge Chair features a loose back and seat cushion upholstered in a Flax color upholstery. Inside panels are outlined with a spaced solid brass nailhead trim. The mix of raffia with light gray finished wood creates a beautifully casual chair perfect for the corner of a bedroom or as an accent in the living room.
Product Details
| Material | Raffia, Gmelina Solids |
|---|---|
| Notes | Gmelina solids with Raffia and Flax color upholstery with nail head trim |
| Volume | 26 cft |
| Weight | 31 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 29 × 36 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Coastal/Tropical |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.