Kent Slope Arm Swivel Glider Chair
Transitional swivel glider chair with a semi-attached back and boxed, welted seat cushions, plus tapered, set-back arms for supportive, versatile seating.
"*" indicates required fields
Description
Don’t be surprised when the Kent Swivel Glider Chair fits perfectly into your space. This transitionally styled chair features a comfort-enhanced, semi-attached back and boxed, welted seat cushions, tapered, and set-back arms.
Additional information
| Weight | 107 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 29 × 40 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sky |
| Style | Transitional |
| Collection | Kent |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Kent Leather Ottoman
Kent Leather Ottoman
Kent Leather Slope Arm Chair
Kent Leather Slope Arm Chair
Kent Leather Slope Arm Chair
Kent Leather Slope Arm Manual Recliner
Kent Leather Slope Arm Manual Recliner
Kent Leather Slope Arm Power Recliner
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.