Back to products
Kent Leather Slope Arm Swivel Glider
Call for Price
Kent Leather Slope Arm Chair
Leather accent chair with a semi‑attached back, boxed welted seat, slope arms, and tapered wood legs for versatile transitional style.
"*" indicates required fields
Description
Don’t be surprised when the Kent Leather Accent Chair fits perfectly into your space. This transitionally styled chair features a comfort-enhanced, semi-attached back and boxed, welted seat cushions plus tapered, set-back arms and tapered, wood legs. Available online in 100+ different fabrics and 30+ leather options. More design options are available in-store, including 600 designer fabrics and 50 leathers, and nail head trim.
Additional information
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 29 × 38 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cocoa |
| Style | Accent Chair |
| Collection | Kent |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Kent Leather Ottoman
Kent Leather Ottoman
Kent Leather Slope Arm Chair
Kent Ottoman
Kent Slope Arm Accent Chair
Kent Slope Arm Accent Chair
Kent Slope Arm Accent Chair
Kent Slope Arm Accent Chair
Related products
Paula Deen by Studio C Chairs
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.