Contemporary Alder 84" Bookcase
Call for Price
6/6 Wood Frame Uph Ftbd
Call for Price
Nazar Chair
"*" indicates required fields
Description
Curves and comfort abound in this well scaled rattan weave chair. The soft curves are highlighted by the flowing braided weave on the arms and back and seating comfort is provided by a removable black boxed cushion.
Product Details
| Item Weight | 29 |
|---|---|
| Materials | Woven Rattan and Performance Linen Blend |
| Weight Capacity | 250lbs. |
| Arm Height | 26in. |
| Dimensions | W:24.5 x D:27.5 x H:36 |
Additional information
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | Furniture Classics |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Collection | Nazar |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.