3382-0-SK - Layla 28" By 28" Skirted Raf Corner Banquette
Call for Price

Mathilde STOOLS 40340-30/52HT
Call for Price
Oswell Roll Arm Swivel Glider Chair
Fabric swivel glider chair with sock arms and box border back and seat cushions over sinuous wire construction for comfort and durability. Measures 35 in. W x 38.5 in. D x 39.5 in. H; removable wooden legs.
"*" indicates required fields
Description
Because transitional styling is so versatile, the Oswell swivel glider gives your room a much-needed point of view. Sock arm styling with box border back and seat cushions with sinuous wire construction for comfort and durability. Visit a store for even more design options, including designer fabric combinations, and nail head trim options. Removable wooden legs. Made in the USA. Also available as an accent chair.
Additional information
| Weight | 91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 35 × 39.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oswell |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Oswell Roll Arm Accent Chair
Oswell Roll Arm Swivel Glider Chair
Oswell Roll Arm Swivel Glider Chair
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.