Richfield Leather Accent Chair
Modern leather accent chair on a black powder-coated solid steel frame with generously padded seat, back, and arms. 38 in. W x 33.5 in. D x 34.5 in. H.
"*" indicates required fields
Description
Love the look of luxurious plush leather or wire-frame black metal? How about both? The Richfield accent chair creates an edgy modern look with its perfect mix of materials. A frame of durable solid steel with black powder coated finish creates a stylish base, while the plush leather seat, back, and arms are generously padded for supreme comfort. Dress it up or dress it down in your choice of leather colors: casual brown Cork or dressy blue-black Midnight Sky.
Additional information
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 38 × 34.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cork |
| Style | Modern |
| Collection | Richfield |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.