Sloan Leather Slope Arm Swivel Chair
Compact leather swivel accent chair with slope arms that offers smooth, responsive motion and a transitional silhouette. Upholstered in Bassett leather that develops a warm patina.
"*" indicates required fields
Enjoy the relaxing and responsive swivel and sway of the Sloan Leather Slope Arm Swivel Chair. The Sloan’s modest dimensions are right for any room, on its own or paired up. Meanwhile, its curved arms embrace both your comfort as well as a sleek, genre-crossing transitional style. Choose any Bassett leather to upholster your chair(s), knowing that the supple leather will warm to the personal patina of a much-loved seat. The Sloan is also available as a stationary chair with wood legs.
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 32 × 40 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Sloan |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Sloan Leather Slope Arm Swivel Chair
Sloan Slope Arm Swivel Chair
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.