Southpark Chair
Wide track-arm accent chair with deep seating and loose cushions that allow rotation. Removable back cushions and 2 in. block legs in a Brindle finish.
"*" indicates required fields
With a wide-armed embrace of modern styling and deep-seated comfort, the Southpark Chair can anchor your most relaxing moments. While singular in design, it’s also easy to imagine the Southpark in pairs, adding the ultimate design statement to your gathering space. You can choose the level of comfort for your seat cushions, and then select a designer fabric that completes your customization. The Southpark’s thick seat and back cushions are loose, allowing for rotation and even wear on a chair destined to be everyone’s favorite seat. The wide, track-armed chair sits perched on 2” tall block legs in a brindle finish. It’s also available in leather (Southpark Leather Chair).
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 46 × 35 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sand |
| Style | Modern |
| Collection | Southpark |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Southpark Large Ottoman
Southpark Large Ottoman
Southpark Large Ottoman
Southpark Large Ottoman
Southpark Large Ottoman
Southpark Ottoman
Southpark Ottoman
Southpark Ottoman
Related products
Paula Deen by Studio C Chairs
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.