Gable Road Bed - Complete Bed / King / 804 Ember
Call for Price
Escape-Coastal Living Home Collection 44 Dining Table
Call for Price
Stressless® Mary Wood , chair Power
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
145381157981061
Category: Chairs
Tags: Calido - Light Beige, Chairs, Cream, Customizable, Reclining, Stressless
Description
With its gentle curves and generous look, the Stressless Mary sofa is designed and built for a lifetime of comfort. Its cushioning is extra supple and comfortable, offering a soft landing after a hard day. All seat modules can be delivered with motorized adjustment of back and leg support. Stressless Mary matches exquisitely with our Stressless Mayfair recliner, which has been one of our best-selling designs through the decades. Choose between a classic upholstered armrest or an armrest with wooden details for an elegant touch.
Product Details
| Motor | 1 Power |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Color | Calido – Light Beige |
| Arm/Leg color | Walnut stain |
Additional information
| Dimensions | 38.98 × 44.09 × 40.16 in |
|---|---|
| Brand | Stressless |
| Color | Cream |
| Detail Color | Calido – Light Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Stressless® Mary |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Stressless® Mary Wood 3 seater
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.