Whitney Leather Wingback Accent Chair
Leather wingback accent chair with a 47 in. curved back, tapered legs, and optional antique brass or nickel nailhead trim for tailored style.
"*" indicates required fields
Royal style takes a modern turn with the Whitney Leather Wingback Accent Chair. Start with a 47″ high curved wing back, add 8.5″ long tapered legs in your choice of finish, accent with antique brass or nickel nail head trim, and you have a modern throne for easy living. Choose from hundreds of fabrics to match your decor. Come in to a Bassett Furniture location for more options to make a style statement, including additional designer fabrics, nail head trim options, and fabric combinations with different outside back and arm fabric.
| Weight | 54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 × 47 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dove Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Whitney |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Whitney Leather Wingback Accent Chair
Whitney Wingback Accent Chair
Whitney Wingback Accent Chair
Whitney Wingback Accent Chair
Whitney Wingback Accent Chair
Whitney Wingback Accent Chair
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.