Living Room Sparrow LAF Daybed
Call for Price
Sanibel 2-Drawer Nightstand
Call for Price
Dutch Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields
Description
Futuristic features, in a luxurious leather package. The Dutch reclining loveseat has all the comfort you need, with more features than you thought were possible. The innovative center console has storage, USB-A and USB-C charging ports, cupholders, and a wireless charging platform for all your devices. Plus, Zero Gravity puts you in the ideal relaxation position to relieve pressure for healthy recline. Upholstered in your choice of decadent, durable Italian leather, the Dutch loveseat will elevate your living room for a lifetime.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Dutch |
|---|---|
| Carton Volume | 54.880 |
| Carton Weight | 368.000 lb |
| Type | Reclining Loveseats |
| Material | Leather |
Additional information
| Dimensions | 41 × 78 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Collection | Dutch |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
Arlie Loveseat
| Dimensions | 37 × 54 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
EZ1C00 Double Reclining Loveseat
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Recliner |
| Style | Transitional |
EZ1C00H Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.