Living Room Baylen Tufted Back Swivel Recliner
Call for Price
The Sanibel Bed: Available in K, Q, and Tw - BD-2400KF
Call for Price
Dutch Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest, & Lumbar
"*" indicates required fields
Description
Meet Dutch, the innovative oasis you’ll never want to leave. Upholstered in your choice of decadent Italian leather options, any piece from this cushy collection is the new crown jewel of your space. With a power control or drop down center console, your luxury experience is in your hands. Customize your Zero Gravity recline for weightless relaxation that’s out of this world. Built to last with Flexsteel’s Blue Steel Spring, this is a sofa from the future, for the future. It’s all possible with Dutch.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Dutch |
|---|---|
| Carton Volume | 63.380 |
| Carton Weight | 399.000 lb |
| Type | Reclining Sofas |
| Material | Leather |
Additional information
| Dimensions | 41 × 91 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Collection | Dutch |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
Craftmaster Essentials Sofas
Design Options – F9 Sofas
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.