Living Room Basil Double Back Swivel Recliner
Call for Price
The Cottage Bed: Available K, and Q - BD-201QFN /BD-504QRN
Call for Price
Dutch Brown Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields
Description
Meet Dutch, your source for elevated comfort. The Dutch recliner has the comfort you need, with more features than you thought were possible. Customize your comfort via the innovative power control, while Zero Gravity recline elevates your experience to weightless wellness. Choose from two options of decadent, durable Italian leather to customize your personal relaxation haven. Elevate your comfort, your wellness, and your life, all with Dutch.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Dutch |
|---|---|
| Carton Volume | 27.710 |
| Carton Weight | 186.000 lb |
| Type | Recliners |
| Material | Leather |
Additional information
| Dimensions | 41 × 39 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Collection | Dutch |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Levitate Leather Zero Gravity Power Recliner
Loft Living, Daxton Living Room Daxton Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Stressless® Consul (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.