Description
Simplicity and elegance meet ultimate comfort with the Finley power inclining loveseat. With a distinctive profile featuring sloped, tapered track arms and attractive welt detailing, Finley has the look of a classic stationary loveseat but offers the enhanced functionality of power incline for ease of relaxation. A hidden footrest extends for leg support, while our patented Blue Steel Spring™ technology creates a firm but flexible texture for support and comfort. With generous relaxation space, this frame sits on sleek, walnut, square-tapered legs and is expertly tailored in fine leather.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Finley |
|---|---|
| Features | Power and Included USB Charging Port(s) |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 46.571 |
| Carton Weight | 216.000 lb |
| Product Weight | 216 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
Additional information
| Weight | 216 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 61 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
| Features | Leather, Power, Power Reclining |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Finley Fabric Chair
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 33 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
| Features | Fabric |
Finley Fabric Loveseat
| Weight | 118 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 60 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
| Features | Fabric |
Finley Fabric Ottoman
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 28 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
| Features | Fabric |
Finley Fabric Power Incliner
Finley Fabric Power Inclining Loveseat
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Finley Fabric Sofa
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 88 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
| Features | Fabric |
Related products
EZ1C00H Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |
Reyes 240 Lay Flat Reclining Console Loveseat w/Storage & Cupholders
Thornton Fabric Loveseat
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.