Gianna Fabric Loveseat
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
A true heirloom loveseat, Gianna is vintage-inspired elegance to last a lifetime. This loveseat sports luxurious English arms with a welt trim for added glamour. Vintage style meets modern innovation with removable, high-density cushions, easy to clean and built to last with our patented Blue Steel Spring ™ seat system. Available in high-performance upholstery options to stand up to daily wear, the Gianna is a timeless piece built to last a lifetime. With square tapered legs available in three gorgeous finish options, this loveseat is perfect for those looking to make a statement.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Gianna |
|---|---|
| Features | Non-Power, Nailhead Trim, 2-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather (20H x 20W)2 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 34.72 |
| Carton Weight | 114 lb |
| Product Weight | 114 lb |
| Carton Volume | 34.720 |
| Carton Weight | 114.000 lb |
| Weight | 114 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 60 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Gianna |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Gianna Fabric Bench Loveseat
| Weight | 114 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 60 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Gianna |
| Features | Fabric |
Gianna Fabric Bench Sofa
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 86 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Gianna |
| Features | Fabric |
Gianna Fabric Chair
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Gianna |
| Features | Fabric |
Gianna Fabric Chair
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Gianna |
| Features | Fabric |
Gianna Fabric Loveseat
| Weight | 114 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 60 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Traditional |
| Collection | Gianna |
| Features | Fabric |
Gianna Fabric Ottoman
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 29 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Gianna |
| Features | Fabric |
Gianna Fabric Ottoman
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 29 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Gianna |
| Features | Fabric |
Gianna Fabric Sofa
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 86 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Gianna |
| Features | Fabric |
Related products
Brett Loveseat with Nails
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Nailheads |
| Style | Transitional |
Double Reclining Loveseat EZ4F03
| Dimensions | 38 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
EZ1C00 Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |
EZ1C00H Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |

















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.