Stay comfy with everything you need for streaming, gaming or relaxing close at hand with the Arlo Power Reclining Loveseat with Console. Using the power controls in either of the arms, you and the person you’re sitting with can easily kick up your feet and recline. USB charging ports in the controls keep devices powered up and ready when you need them. A center storage console features cup holders and offers plenty of space to organize remotes, magazines and more. Comfort-enhancing design details include pull-tufted, triple-divide back cushions for a distinctive look and optimal back support. Contoured seats take pressure off your legs as you sit, while our patented DualFlex Spring System™ provides firmness and flexibility. Rounded pad-over track arms support your forearms—perfect for long hours of gaming or movie watching.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 56.600 |
| Carton Weight | 244.000 lb |
| Product Weight | 244 lb |
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Leather, Power, Power Reclining, Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Rio Fabric Power Recliner
Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Related products
EZ1C00 Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |
EZ1C00H Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |
Huck Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 38 × 67 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Customizeable, Grey |
| Features | Customizeable |
| Style | Transitional |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.