Rio Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
"*" indicates required fields
Take comfort to the next level with the Arlo Power Reclining Loveseat with Console. Available in our premium leather, this loveseat will add refinement to any living space. The spacious center console includes storage for glasses, magazines and other personal items and features two cup holders. Easy-to-access power controls with built-in USB charging ports in both arms allow you to independently adjust the headrest and recline, dialing in the right level of comfort for each person. Designed for optimal support, Arlo has pull-tufted, triple-divide back cushions that cradle your head, neck and lower back. Contoured seats take pressure off your legs as you sit, while our patented DualFlex Spring System™ provides firmness and flexibility. Rounded pad-over track arms provide a comfy place to rest your forearms—great if you’re spending hours gaming or streaming movies. To make Arlo your own, choose from more than 50 leather or leather match options.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Power, 2-Cushion, Power Headrest(s), Console, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 56.60 |
| Carton Weight | 268 lb |
| Product Weight | 268 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 268 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Rio Fabric Power Recliner
Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
| Weight | 268 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Rio Fabric Power Reclining Sectional
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rio Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Related products
Huck Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 38 × 67 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Customizeable, Grey |
| Features | Customizeable |
| Style | Transitional |
Thornton Fabric Loveseat
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.