
Score Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Relax into weightlessness with the Score Power Reclining Loveseat with Console and Power Headrests & Lumbar. The zero-gravity feature balances weight evenly, to provide the perfect levity while reclined. While the power headrest and lumbar adjust independently, for personalized comfort for the whole family. The center console offers cup holders as well as storage for remotes and more. USB ports, with zero-draw technology, give you peace of mind while charging devices. Built with our patented DualFlex Spring System™ Score ensures flexibility and support for years to come. With heavy thread stitching and a variety of durable leather choices, Score provides endless comfort that matches any style.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Score |
|---|---|
| Features | Zero-Gravity Reclining, Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, Heavy-Thread Stitching, Console, and Cup Holders |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Volume | 61.79 |
| Carton Weight | 288 lb |
| Product Weight | 288 lb |
| Carton Volume | 61.150 |
| Carton Weight | 288.000 lb |
| Weight | 288 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 74 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Score Fabric & Leather Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Score Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Score Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Score Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
| Weight | 288 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 74 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Score Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 62 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Score Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrest & Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Score Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 296 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Score Leather Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
| Features | Leather, Power, Power Headrest |
Related products
Brett Loveseat with Nails
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Nailheads |
| Style | Transitional |












Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.