Score Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
2805-60L
Category: Loveseats
Tags: Brown, Customizable, Fabric:, Flexsteel, Loveseats, Power, Power Headrest, Power Reclining, Reclining
Description
Relax into weightlessness with the Score Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar. The zero-gravity feature balances weight evenly, to provide the perfect levity while reclined. While the power headrest and lumbar adjust independently for personalized comfort for the whole family. USB ports, with zero-draw technology, give you peace of mind while charging devices. Built with our patented DualFlex Spring System™ Score ensures flexibility and support for years to come. Choose from hundreds of fabric options to match any taste or decor.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Score |
|---|---|
| Features | Zero-Gravity Reclining, Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Power Lumbar |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Volume | 51.00 |
| Carton Weight | 245 lb |
| Product Weight | 245 lb |
| Carton Volume | 51.24 |
Additional information
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 62 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Score Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Score Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Score Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
| Weight | 288 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 74 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Score Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Score Power Reclining Loveseat w/ Console & Power Hdrsts
| Weight | 288 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 74 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Score Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 62 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Related products
Brett Loveseat with Nails
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Nailheads |
| Style | Transitional |
EZ1C00 Double Reclining Loveseat
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Recliner |
| Style | Transitional |
Huck Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 38 × 67 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Customizeable, Grey |
| Features | Customizeable |
| Style | Transitional |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.