Stressless® Fiona 2 seater
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Stressless® Fiona is a modern and clean design with neat proportions. Classic in its beautiful simple lines, the sloping back features a fine horizontally stitched detail for a truly unique look. Stressless® have mastered the science within the sofa and cushion design to ensure the upholstery retains its elegant and neat silhouette. Careful thought has been put into construction, angles and cushioning to provide exquisite comfort. The seat cushions have ComfortZones™ to enhance the softness and make the cushions adapt to your seating position. To complete the seating area, we suggest you combine the Stressless® Fiona sofa with a Stressless® recliner of your choice. The large selection of upholstery choices and wood finishes will allow you to create a lounge to your specifications and interior design.
Product Details
| Material | Fabric |
|---|---|
| Color | Calido – Light Beige |
| Leg Design | Wood round leg (4.3 in) |
| Leg color | Walnut stain |
| Dimensions | 35.04 × 64.96 × 31.89 in |
|---|---|
| Brand | Stressless |
| Color | Cream |
| Detail Color | Calido – Light Beige |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Stressless® Fiona |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Stressless® Fiona 1 seater with Side Panels
Stressless® Fiona Steel 2 seater
Stressless® Fiona Steel 2.5 seater
Stressless® Fiona Steel 3 seater
Stressless® Fiona steel C12
Stressless® Fiona Steel C2-2.5
Stressless® Fiona Steel C22
Stressless® Fiona Steel C23
Related products
EZ1C00 Double Reclining Loveseat
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Recliner |
| Style | Transitional |
EZ1C00 Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |
EZ1C00H Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |
Huck Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 38 × 67 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Customizeable, Grey |
| Features | Customizeable |
| Style | Transitional |














Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.