Alister Sedona Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
"*" indicates required fields
Description
Bring your living room to the next level with the sleek, innovative Alister power gliding recliner. This transitional style sports sleek curves upholstered in your choice of luxurious top-grain leather. A step above typical reclining, these gliding seats provide a smooth, versatile, and unique experience. Customize your comfort with a power control that adjusts recline, headrest, and lumbar support, and includes USB ports to keep your devices charged and within reach. Kick back in the Alister, the future of relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Alister |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Gliding, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 734-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 23.741 |
| Carton Weight | 167.000 lb |
| Product Weight | 167 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
Additional information
| Weight | 167 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Alister |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.