Escape-Coastal Living Home Collection Abaca Cube
Call for Price
Executive Office Executive Desk and Return - 65506551
Call for Price
Belle Fabric Power Rocking Recliner
"*" indicates required fields
Description
Belle’s contoured seating provides body-hugging, ultra comfort for everyday use. A fully padded footrest and divided back cushions add to Belle’s luxury and appeal, and its sloped arms accentuate its sleek and modern design. Enjoy rocking back and forth or reclining from an upright to a fully reclined position. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly for custom relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Belle |
|---|---|
| Features | Power, Rocking, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 118 lb |
| Product Weight | 118 lb |
Additional information
| Weight | 118 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Traditional |
| Collection | Belle |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Rocking |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Belle Fabric Power Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Traditional |
| Collection | Belle |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Belle Fabric Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Belle |
| Features | Fabric |
Belle Fabric Rocking Recliner
Related products
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |












Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.