Tray Top Cocktail Table
Call for Price
Dwyer Headboard - California King / 803 Bluff
Call for Price
Chalet II Power Swivel Gliding Recliner with Power Headrest
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Picture a glass of vintage wine in hand as you snuggle up in Chalet’s waterfall seat and rest against its comfortable angle padded arms. Adjust the headrest, recline and lumbar to meet your body’s need and fully decompress. Available in two widths, the Chalet (19″ seat width) and Chalet II (21″ seat width), to fit your body like a glove, nothing’s more cozy than an evening spent in the Chalet II.
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Default Cover | Classic Sable |
| Depth | 40.00 |
| Displayed Covers | Classic Ash,Bali Rainstorm,Solana Trail,Appaloosa Mustard |
| Features | Double top stitching for a luxurious and tailored finish (on leather and select fabrics) |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 39.50 |
| Mechanism | Available in 1-motor power with recline, 2-motor power with recline and headrest, or 3-motor power with recline, headrest and lumbar (1-motor, 2-motor, 3-motor) |
| Seating | Tight seat cushions are engineered using high-resiliency foam for a perfect ergonomic seating experience. Cushions are an integrated, indistinguishable part of the frame or seat back. |
| Seating | Tight back cushions are engineered using multiple densities of contour-cut foam for a perfect ergonomic experience. Cushions are an integrated, indistinguishable part of the frame or seat bac |
| Seating | Seat suspension features interwoven 100% premium elastic webbing, engineered to provide consistent comfort and endurance |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
Additional information
| Dimensions | 40 × 33 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Chalet II |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
Loft Living, Danae Living Room Danae Recliner Solid Back – Manual
Parsons Leather Lay Flat Power Recliner
Stressless® Consul (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Power
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |












Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.