Loft Living, Danae Living Room Danae LAF Chair
Call for Price
XX Back Bench w/ Arms
Call for Price
Classic Fabric Gliding Recliner
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
The Classic Gliding recliner gives the Flexsteel innovative treatment. For those who appreciate a traditional flair, this recliner has a smooth manual gliding recline, plus our reinforced DualFlex Spring System for unparalleled durable relaxation. Upholstered in a high-performance fabric crafted to stand up to everyday wear, and with a sleek wooden handle control, this recliner brings style to last a lifetime.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Classic |
|---|---|
| Features | Non-Power and Rocking |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 410-70410-40 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 26.33 |
| Carton Weight | 148 lb |
| Product Weight | 148 lb |
| Standard Seat Cushion | Extra-Firm, High-Resiliency (HR) |
| Seat Cushion Options | High-Density (HC) |
| Motion Type | Stationary |
Additional information
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 34 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Traditional |
| Collection | Classic |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Parsons Leather Lay Flat Power Recliner
Stressless® Consul (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.