Dylan – Mahogany Power Recliner
"*" indicates required fields
Description
Take a seat and recline in seconds in this smooth and stylish Power Recliner. More than just beautiful, this innovative chair takes comfort to new heights with just the touch of a button. Offering effortless relaxation, it’s sure to become your favorite spot in the house.
Product Details
| Can be operated cord-free and placed anywhere in the room without proximity to an outlet with the addition of a FreeMotion® cordless battery pack. Find out more. | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Patent Pending on and off USB with Home Button | Yes |
| High-Quality Mechanism and Motor | Yes |
| 1.8 to 2.2 Density Foam | Yes |
| 100% Luxury Foam Cushion | Yes |
| Fully padded foam wrapped Hardwood Frame | Yes |
| Removable backs | Yes |
| Chaise Pad footrest on reclining seats | Yes |
Additional information
| Dimensions | 39 × 43.5 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mahogany |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dylan |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Levitate Leather Zero Gravity Power Recliner
Loft Living, Daxton Living Room Daxton Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Stressless® Mayfair (M) Cross Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Cross Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.