Upholstery Living Room Arlo Medium Square Ottoman
Call for Price
Summit Sleigh Bed: Available in K & Q
Call for Price
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields
Description
Timeless, traditional details meet today’s modern comfort capabilities with the Elizabeth leather power reclining loveseat. Inspired by vintage stationary furniture, this loveseat features sloped, petite roll arms, curved side base rails and decorative nailhead trim reminiscent of a bygone era. A high-divide back, extended footrests and powered headrests provide support for complete relaxation. Upholstered in a buttery-soft, durable, brunette brown leather, the Elizabeth loveseat exudes elegance and luxury.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Elizabeth |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Nailhead Trim, and 2-Cushion |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 297-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 48.698 |
| Carton Weight | 263.000 lb |
| Product Weight | 325 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
Additional information
| Weight | 325 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 58 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Elizabeth |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.