Harris Leather Pad Arm Swivel Glider Power Recliner
Leather swivel glider power recliner with a soft, sectioned back and padded arms for modern comfort. Features 270° swivel and a power switch with USB port.
"*" indicates required fields
With a soft, sectioned back and padded arms, the Harris Leather Swivel Glider Power Recliner brings modern styling to state-of-the-art motion seating. Available in your choice of leather options, the easy comfort provided by this chair can be styled for any room in your home – your living room, the bedroom, or even a nursery. The wide-base mechanism allows for 180° swivel rotation and customizable reclining, all operated by a power switch on the outside arm. The switch also features a USB port, and a battery pack option is available to eliminate the need for cords. Available Lift Chair options that are healthcare-compliant.
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Milan – Cloud |
| Style | Contemporary |
| Collection | Harris |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Harris Leather Pad Arm Zero Gravity Power Recliner
Harris Pad Arm Swivel Glider Power Recliner
Harris Pad Arm Swivel Glider Power Recliner
Harris Pad Arm Swivel Glider Power Recliner
Harris Pad Arm Zero Gravity Power Recliner
Related products
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Levitate Leather Zero Gravity Power Recliner
Loft Living, Daxton Living Room Daxton Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Power
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.