Hudson Leather Track Arm Zero Gravity Power Recliner
Zero-gravity power recliner with a tri-channeled back and softly rounded track arms. Wall-saver design plus a USB-equipped power control for convenient charging.
"*" indicates required fields
Featuring a tri-channeled back and softly rounded track arms, the Hudson Leather Wall Saver Recliner delivers potent style and relaxation in a space-saving fashion. The ease and comfort provided by this chair fits into any room or setting thanks to its Wall Saver feature – easily placed within a few inches of a wall, the Hudson maximizes reclining comfort in any nook or niche. The power recline mechanism (which includes a USB port) can be stopped at any point to achieve your desired resting position, including a full zero gravity recline. And because the recliner is available in your choice of fabric or leather, its fit is just as ideal from a style standpoint.
| Weight | 122 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 30 × 41 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Sparrow |
| Style | Contemporary |
| Collection | Hudson |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Hudson Leather Track Arm Zero Gravity Power Recliner
Hudson Leather Track Arm Zero Gravity Power Recliner
Hudson Track Arm Zero Gravity Power Recliner
Related products
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.