
Stressless® Laurel (L) High Back with Arms D350
Call for Price

Stressless® Laurel (L) High Back D100
Call for Price
Langston Fabric Power Rocking Recliner
"*" indicates required fields
Description
With a divided back cushion and fully padded footrest Langston will be everyone’s favorite lounging spot. Subtle curves and a traditional rolled arm give Langston its stylish and carefree charm. Sink into its comfy seat cushion while a power rocking reclining mechanism lets you rock and change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position with the touch of a button.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Langston |
|---|---|
| Features | Power, Rocking, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 130 lb |
| Product Weight | 130 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
Additional information
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 39 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Langston |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Rocking |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Langston Fabric Power Recliner
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 39 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Langston |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Langston Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 39 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Langston |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Langston Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 39 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Langston |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Rocking |
Langston Fabric Recliner
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 39 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Langston |
| Features | Fabric |
Langston Fabric Rocking Recliner
Related products
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Levitate Leather Zero Gravity Power Recliner
Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Stressless® Sunrise (M) Cross Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Signature Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.