
Langston Fabric Rocking Recliner
Call for Price

Stressless® Laurel (L) High Back with Arms D350
Call for Price
Langston Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields
SKU:
4504-51H
Category: Recliners
Tags: Brown, Fabric:, Flexsteel, Power, Power Headrest, Power Reclining, Recliners, Reclining, Rocking
Description
With a divided back cushion and fully padded footrest Langston will be everyone’s favorite lounging spot. Subtle curves and a traditional rolled arm give Langston its stylish and carefree charm. Sink into its comfy seat cushion while a power rocking reclining mechanism lets you rock and recline, and a dual power button allows you to independently adjust the headrest for custom relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Langston |
|---|---|
| Features | Rocking, Power, Power Headrest(s), and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 150 lb |
| Product Weight | 150 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
Additional information
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 39 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Langston |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Rocking |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Langston Fabric Power Recliner
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 39 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Langston |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Langston Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 39 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Langston |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Langston Fabric Recliner
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 39 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Langston |
| Features | Fabric |
Langston Fabric Rocking Recliner
Related products
Levitate Leather Zero Gravity Power Recliner
Parsons Leather Lay Flat Power Recliner
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Power
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.