
Marymount 3-Seat Sofa
Call for Price
Revere Wooden Side Chair - 801 Coast
Call for Price
Mason Fabric Rocking Recliner
"*" indicates required fields
Description
Great for busy people who need unwinding, the Mason Rocking Recliner will send you into the relaxation zone with two serenity-enhancing features: a gentle rocking motion and a recline you can easily adjust with the handle-activated system on the outside the arm. A high-divide back cushion with tufting has a refined look and a cushy feel that your head, neck and lower back will love. Our patented DualFlex Spring System™ provides flexibility and an optimal range of motion and ensures that the recliner will stay comfortable for years to come.
Features
| Rocking | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 143.000 lb |
| Product Weight | 143 lb |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Mason Fabric Power Recliner
Mason Fabric Power Recliner
Mason Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 40 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Mason Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 66 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 259 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 79 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
| Weight | 283 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 79 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 66 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.