Norwood Leather Power Reclining Loveseat
Top-grain leather power reclining loveseat with dual zero-gravity seats and adjustable headrests. Built-in USB charging adds everyday convenience.
"*" indicates required fields
With its modern contoured profile, The Norwood Leather Power Reclining Loveseat is perfect for pairing with a sofa in a larger living room or as a loft sofa in smaller spaces. Designed with dual zero-gravity recliners, it delivers unparalleled comfort and relaxation that can be enjoyed solo or shared. Adjustable headrests make it easy to find the perfect angle for movie nights, streaming marathons, or quiet evenings at home. Built-in USB ports add everyday convenience, while heavyweight, top-grain leather provides an enduring look that’s well-suited for family rooms, home theatres or stylish apartments.
| Weight | 255 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.5 × 57 × 41.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Norwood Slate |
| Style | Modern |
| Collection | Norwood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Norwood Leather Zero Gravity Power Glider Recliner
Related products
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.