Norwood Leather Zero Gravity Power Glider Recliner
Top-grain leather zero-gravity power glider recliner with smooth glide and power headrest. Built-in USB charging and plush cushioning enhance everyday comfort.
"*" indicates required fields
Unwind in style with the contoured Norwood Leather Zero Gravity Power Glider Recliner. Zero-gravity recline moves your body into a weightless position, relieving pressure points and promoting deep relaxation. With added smooth gliding motion and a power adjustable headrest, Norwood is ideal for watching TV, napping or rocking a little on to sleep. Soft padded arms and plush cushioning ensure lasting comfort, while built-in USB charging ports keep your devices within reach. Handtailored in heavyweight top-grain leather with stitch details, Norwood delivers robust comfort in a refined style that complements any space, from the nursery to the living room.
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.5 × 35 × 41.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Norwood Slate |
| Style | Transitional |
| Collection | Norwood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Power
Stressless® Sunrise (M) Cross Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.