
Rio Fabric Rocking Recliner
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Unwind with the soothing motion of the Rio Rocking Recliner. In the seated position, this recliner features a comforting back and forth motion that’s great for rocking babies or yourself to sleep. When you’re ready to relax, use the convenient handle on the arm to adjust the recline. Other features designed to enhance your wellness include divided back cushions that support your neck, back and lower lumbar. Inset padded armrests have refined look and keep your forearms comfy. Bolstered by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, the Rio Rocking Recliner will stay comfortable for years to come.
Features
| Rocking | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 26.331 |
| Carton Weight | 128.000 lb |
| Product Weight | 110 lb |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Rio Fabric Power Recliner
Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
| Weight | 268 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Related products
Christopher 3-Way Lounger
| Brand | Bradington Young |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Nailheads |
| Style | Transitional |
Parsons Leather Lay Flat Power Recliner
Stressless® Sunrise (M) Cross Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |












Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.