Stressless® Consul (M) Cross Base Recliner with Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
1005317579814506
Category: Recliners
Tags: Calido - Light Beige, Cream, Customizable, Recliners, Reclining, Stressless
Description
Everybody deserves a soft place to land. Stressless Consul is a classic recliner. It fits easily into any home and will always give you a warm welcome. Like all other Stressless recliners, it contains the world renowned Stressless functionality and you become one with the chair the minute you sit down.
Product Details
| Size | Medium |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Color | Calido – Light Beige |
| Leg color | Matte Black |
| Wood Color | Walnut stain |
Additional information
| Dimensions | 28.35 × 32.28 × 40.16 in |
|---|---|
| Brand | Stressless |
| Color | Cream |
| Detail Color | Calido – Light Beige |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Stressless® Consul |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Stressless® Consul (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Stressless® Consul (M) Signature Base Recliner with Ottoman
Stressless® Consul Home Office
Related products
Gemini – Heather Manual Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 35 × 31.5 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Beige |
| Features | Fabric, Manual Recline, Swivel |
| Style | Transitional |
Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Power
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |












Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.