Gable Road Bed - Complete Bed / Full / 807 Harvest
Call for Price
Modern Connery Bed -Special Order
Call for Price
Stressless® Sapphire (M) Sector setup 121 High back
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
126645657981200601506
Category: Recliners
Tags: Calido - Light Beige, Cream, Customizable, Recliners, Reclining, Stressless
Description
Named for the beauty of the gemstone, the Stressless® Sapphire sofa represents a true innovation in comfort technology. The Sapphire automatically adjusts to each person the moment they take a seat on this amazing sofa. Available as a three seat sofa, two seat loveseat, and sectional, the Sapphire collection also comes with a choice of high or low back.
Product Details
| Material | Fabric |
|---|---|
| Color | Calido – Light Beige |
| Wood color | Walnut stain |
| Leg design | Wood round leg (4.3 in) |
| Leg color | Walnut stain |
| Module | Sector setup 121 High back |
Additional information
| Brand | Stressless |
|---|---|
| Color | Cream |
| Detail Color | Calido – Light Beige |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Stressless® Sapphire |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Stressless® Sapphire (M) 2 seater High back
Stressless® Sapphire (M) 3 seater High back
Related products
Levitate Leather Zero Gravity Power Recliner
Loft Living, Daxton Living Room Daxton Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Parsons Leather Lay Flat Power Recliner
Stressless® Mayfair (M) Cross Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.